Manolo Blahnik v Museu Kampa

Museum Kampa má tu čest od 11. srpna do 12. listopadu hostit výstavu legendárního návrháře obuvi Manola Blahnika nazvanou The Art of Shoes. Po Paláci Morando v Miláně a Státním muzeu Ermitáž v Petrohradě je Praha další evropskou metropolí, kam výstava zavítá. Z pražské Kampy poputuje do Národního uměleckoprůmyslového muzea v Madridu, v roce 2018 pak do Baťova muzea obuvi v Torontu. Manolo Blahnik přijede osobně výstavu zahájit.

The Art of Shoes je intimní retrospektivou 45 let práce jedné z nejvlivnějších postav módní umělecké scény. Blahnikova invence a důmyslné řemeslo se spojily, aby překonaly hranice mezi módou a uměním.

2001-02_cadiz

Z více než 30 tisíc unikátních návrhů v proslulém soukromém archivu vybral Manolo Blahnik společně s kurátorkou dr. Cristinou Carrillo de Albornoz 212 bot a 80 původních kreseb jako osobní reflexi své práce, zachycující podstatu osobitého designu prostřednictvím jeho vášní a inspirace: architektury, umění, botaniky, literatury, filmografie, 18. století, Itálie, Ruska, Španělska a mnoha dalších kulturních a společenských podnětů a vlivů, jež ho fascinovaly. V souladu s podstatou kulturní výměny bude putovní výstava The Art of Shoes cestovat po oceňovaných a prestižních místech, významných pro Manola Blahnika, jeho práci a život.

„Možnost mít výstavu právě v Praze je pro mě velice osobní,“ říká Manolo Blahnik. „Můj tatínek byl Čech, proto se velmi těším na tuto instalaci a práci s lidmi, kteří mají stejné kořeny jako já.“

3

Kreativní výběr zahrnující časové rozmezí od raných sedmdesátých let do dneška obsahuje i kolekci bot Marie Antoinetta, kterou Manolo Blahnik vytvořil s držitelkou Oscara Milenou Canonero pro film Sofie Coppoly Marie Antoinetta (2006). Návštěvníky výstavy oslní nahlédnutí do Blahnikova výjimečného a komplexního světa pomocí exkluzivních záběrů jeho samotného při práci a jeho oslavovaných uměleckých kreseb a náčrtů. Expozice bude rozdělena do šesti tematických částí. První část nazvaná Gala prezentuje Blahnikovy nejpůsobivější boty, druhá představí – prostřednictvím bot inspirovaných Španělskem, Itálií, Afrikou, Ruskem, Anglií a Japonskem – hlavní geografické a environmentální vlivy. Třetí část ukáže jeho fascinaci uměním a architekturou, čtvrtou tvoří příroda reprezentující jeho intenzivní lásku ke světu flóry. Pátá část Materiály odhaluje propracované detaily, bohatství používaných surovin a barev ve snoubení s vynikajícím řemeslným provedením. Poslední – a nejrozsáhlejší – část expozice Jádro vystavuje boty určené lidem, kteří Blahnika ovlivnili nejvíce, od legendární módní editorky italského magazínu Vogue Anny Piaggi po herečku Brigitte Bardot a krále Alexandra Velikého.

manolo-blahnik-drawing-michael-roberts

Prostřednictvím tohoto unikátního pohledu do DNA designu a barevného vesmíru Manola Blahnika expozice vyzývá diváky, aby začali o botách přemýšlet jinak, mimo módu, aby o nich uvažovali jako o čistě imaginativních a dynamických objektech, nositelích umělecké formy, nezávisle na jejich vlastní osobnosti.

Výstavu doplní publikace nakladatelství Skira/Rizzoli Manolo Blahnik The Art of Shoes z pera kurátorky Cristiny Carrillo de Albornoz. Kniha vzniklá z rozhovorů s Blahnikem provádí čtenáře jeho motivacemi i entuziasmem komplexně, od A do Z. Ke koupi bude ve všech participujících muzeích či prostřednictvím on-line portálu: manoloblahnik.com.

14

„Je pro nás velkou ctí, že v létě budeme v Museu Kampa prezentovat dílo světové módní ikony Manola Blahnika. Těší nás, že si pan Blahnik v obrovské konkurenci ostatních evropských muzeí a galerií vybral právě naše Museum. Jeho rozhodnutí potvrzuje mezinárodní pozici, kterou Museum Kampa díky své zakladatelce paní Medě Mládkové má.

Museum Kampa se mimo jiné zaměřuje na prezentaci umění českých výtvarníků, kteří museli  v průběhu dvacátého století emigrovat a česká veřejnost tak neměla možnost se s jejich díly dostatečně seznámit. Mezi naše hlavní výtvarné ikony patří František Kupka, který většinu svého života strávil ve Francii. Do této kategorie patří i Manolo Blahnik, který se sám rád hlásí ke svým českým kořenům a připomíná, že jeho tatínek byl Čech, který emigroval z Československa“ říká Jiří Pospíšil, předseda právní rady Musea Kampa.

Oficiálními partnery výstavy The Art of Shoes jsou společnost PRECIOSA, přední výrobce a globální dodavatel prémiového českého křišťálu, a její nově otevřený Flagship Store nacházející se v Praze na Starém Městě.

david-hughes-july-2016-unknown-3

MANOLO BLAHNIK

Svou kariérou trvající 45 let je Manolo Blahnik jedním z celosvětově nejvlivnějších návrhářů bot. Jeho boty okouzlují mezinárodní společenství zbožňujících a loajálních stoupenců po celém světě. Blahnik je řemeslník. Do dneška se každou sezonu na několik týdnů vydává do továren v Miláně, aby každou kolekci osobně přivedl k životu. Všechny jím navržené boty jsou založeny na jeho nákresech, které v továrnách přeměnil do prototypů. Skvěle tvarované jehly a podpatky, které pro své boty vytvořil, neustále zdokonaluje vlastníma rukama.

V průběhu let Manolovy úspěchy docenily různé organizace v mnoha zemích, naposledy Couture Council of America, a dostalo se mu i jednoho z nejvyšších ocenění udělovaných Jejím Veličenstvem královnou Spojeného království – stal se komandérem Řádu britského impéria (třída CBE). Také publikoval řadu knih, nejnovější z nich je Fleeting Gestures and Obsessions (Letmá gesta a posedlost), již vydalo nakladatelství Rizzoli v roce 2015.

Manolo Blahnik v současnosti distribuuje výrobky do 290 prodejních míst v 33 zemích světa s 12 samostatnými obchody a přes nedávno spuštěnou platformu internetového prodeje: manoloblahnik.com.

Kromě ústřední dámské řady zahrnující také večerní a denní kabelky značka vlastní i úspěšnou pánskou kolekci.

9

CRISTINA CARRILLO DE ALBORNOZ kurátorka výstavy

Bývalá diplomatka v Organizaci spojených národů (UNESCO a UNDP) ve Švýcarsku a ve Francii v současnosti pracuje jako nezávislá umělecká kurátorka v hlavních světových muzeích, umělecká kritička a knižní autorka. Od roku 1996 působí jako kurátorka spolupracující s předními institucemi po celém světě, jako je Ermitáž v Petrohradě, Národní galerie v Berlíně, sbírka Thyssen-Bornemisza, Muzeum královny Sofie v Madridu, Círculo de Bellas Artes a Nadace Telefónica, také v Madridu.

Spolupracovala rovněž s Galerií Marlborough a s významnými umělci včetně Davida Sallea, Richarda Deacona, Roberta Rauschenberga, Cristiny Iglesias, Tadaa Andóa nebo Zahy Hadid.

 15

MUSEUM KAMPA – Nadace Jana a Medy Mládkových

Od svého slavnostního otevření v září roku 2003 pečuje Museum Kampa – Nadace Jana a   Medy Mládkových o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století Františka Kupky a Otto Gutfreunda a o Sbírku středoevropského moderního umění, která hluboce vypovídá o historii tzv. východního bloku a zároveň přispívá k našemu současnému kulturnímu uvědomění.

Museum Kampa zpřístupňuje tyto sbírky veřejnosti a rovněž pořádá řadu krátkodobých výstav tuzemských i zahraničních umělců. Museum vzniklo díky iniciativě sběratelky umění Medy Mládkové a jejího manžela Jana Mládka. Meda Mládková vznik Musea chápe jako uskutečnění svého životního snu.

18

SPAIN ART

Společnost Spain Art je nezisková organizace založená v roce 2006. Spain Art pomáhá prezentovat známé současné španělské umělce za hranicemi Španělska. Propojuje tvůrčí svět a kulturní instituce na všech úrovních, úzce spolupracuje se španělskými diplomatickými a konzulárními zastoupeními v daných zemích. Spain Art také organizuje vzdělávací kurzy týkající se světa umění a kulturního managementu, dále připravuje knihy a katalogy. Během více než deseti let existence spolupracovala společnosti na mnoha projektech zaměřených na propagaci současných španělských umělců např. ve spolupráci s Art Center Queen Sofia v Madridu, dále na prestižních komplexních   projektech jako byla výstava Pablo Picasso Love and Death, která byla uvedena v Městské galerii v Bratislavě v roce 2011. Společnost Spain Art se v Čechách již několik let podílí na španělském kulturním festivalu Iberica, kde mimo jiné vede kurzy a získává sponzorskou podporu ze Španělska. Od roku 2008 se Spain Art podílí na organizaci retrospektivní putovní výstavy Manolo Blahnik „Art of Shoes“, která se představí v Praze v srpnu.

4

PRECIOSA

Sklářská tradice PRECIOSY sahá více než pět století nazpět, a to do roku 1548, kdy byly v Křišťálovém údolí na území dnešní České republiky položeny její základy. Ty stojí na ideálech, jako jsou kvalita, odolnost a inovace. Díky těmto hodnotám Preciosa již po staletí dosahuje nových technologických objevů a podmanivou a nadčasovou kvalitu pravého českého křišťálu dokázala rozšířit na trzích po celém světě.

Preciosa Crystal Components je členem skupiny PRECIOSA. Nabízí více než 25 000 prémiových křišťálových výrobků nejrůznějších tvarů, velikostí, barev a pokovů. Mezi zákazníky společnosti patří výrobci luxusního zboží, šperkaři, módní návrháři a světové značky. Kromě sídla společnosti v Jablonci nad Nisou má PRECIOSA dvanáct dalších zastoupení, včetně kanceláří ve Spojených státech amerických, ve Velké Británii, v Rusku, Číně, Hongkongu a Dubaji.

Osvětlení a lustry PRECIOSA zdobí prostory po celém světě: ve Versailles, Petrohradě, Londýně, Makau i New Yorku. Jsou umístěné v komerčních prostorech a veřejných či soukromých palácích a rezidencích.

david-hughes-july-2016-unknown-2

Koukněte také na

Porsche Design Datetimer Eternity 911 One Millionth Limited Edition

Všichni víme, že Porsche Design je dceřinou společností renomovaného výrobce automobilů Porsche. A jelikož novinky …

Napsat komentář