Foggy Frank Gehry

Články o plovoucích domech a luxusních jachtách Vám přinášíme každou chvilku, ale o luxusních plachetnicích jsme nepsali téměř nikdy. Tedy až do dnešního dne. Luxusní plachetnice Foggy nabízí nejen přátelský „teplý“ interiér ve kterém se budete cítit jako doma, ale k jejímu vzniku se váže celkem zajímavý příběh.

Všechno to začalo v roce 2008, kdy se Gehry – vášnivý jachtař, usmyslel, že navrhne plachetnici, která bude jeho podpisem a zároveň dárkem své manželce Bertě. Jelikož to muselo být něco abnormálního, celá plachetnice je obložena modřínovým dřevem v kombinaci s titanem a vykládaným sklem (latticework).

luxusni lachetnice foggy

Po rozhovoru s výrobcem a vývojářem Richardem Cohenem, který se taktéž rozhodl do projektu vstoupit, bylo jasné, že to sami dva nezvládnou. Kontaktovali proto známou argentinskou společnost Germán Frers, která je ve světě jachtařství známa pro své svůj osobitý design a navrhli ji spolupráci. Společnost, která se může chlubit jako designér nejelegantnějších a nejrychlejších plachetnic světa souhlasila a připojila se k projektu.

Jenže jak už to tak bývá, všechno nejde úplně hladce a občas narazíte na překážky. Ta největší překážka byl Gehryho nápad na plochou kabinu. Aby nevyčnívala z půdorysu plachetnice nahoru, jako to má většina lodí, ale byla „integrována do paluby“. Bláznivý nápad, ale nic co by v Germán Frers nedokázali vyřešit.

Luxusní plachetnice Foggy

Další problém nastal při výběru materiálu pro obložení trupu. Naštěstí v roce 2012 došel Cohen ke kompromisu a kontaktoval Brooklin Boat Yard v Maine. Ty dokázali vytvořit sendvičové dřevo, které má hi-tech jádro, propůjčující vetší odolnost proti klasickému dřevu a zároveň je lehčí. Aby se otestovala pevnost vytvořených panelů, byly náhodně vybrané vzorky odvezeny do technické laboratoře University of Maine. Tam se je podařilo zlomit až pod silným hydraulickým lisem.

Romantická a zároveň luxusní plachetnice má ve svém středu salónek s psychedelickým kobercem vytvořeným Joyce Shin, pohovky potažené ovčí kůží z Nového Zélandu a specifický bytový textil. Celé to působí luxusně, ale zároveň také jako komnata Austina Powerse.

Že plachetnice dobře funguje, dokazuje i nejrychlejší čas závodu, kterým zajel Gehry na loňské soutěži Round the Island trasu 52 námořních mil. Co takhle si splnit sen a vyrazit na moře?

Luxusní plachetnice Foggy Frank Gehry Plachetnice Foggy luxusni lachetnice foggy Foggy Frank Gehry Foggy Frank Gehry latticework Luxusní plachetnice Foggy

Koukněte také na

Project Speed – rychlá hračka pro miliardáře

Rychlost, elegance a přepychové vybavení. Tak by se dala charakterizovat nová koncepce luxusní jachty od …

Napsat komentář