Před několika lety jsme zaznamenali doslova „raketový“ nárůst služeb poskytujících streamovaná videa. Největším hráčem byl v té době portál YouTube.com, který následně zakoupila společnost Google. Příchodem Google se na portálu YouTube začali zobrazovat reklamy nejdříve ve formě bannerů a později i klasické video reklamy před začátkem spouštěného videa.
Mnozí uživatelé pochopili potenciál statisíců až miliónů zhlédnutí a povolili spuštění video reklam před vlastním pořadem. To je pouze jednou možností monetizace, kdy se v závislosti na oboru a zaměření videa pohybuje průměrný zisk mezi 4 – 10 dolary za 1000 zhlédnutí (v případě video reklamy). Prokliknutí dané reklamy je dále ohodnoceno finanční částkou. Další možností monetizace je klasický product placement, tedy „nenápadná“ prezentace produktu, doporučení produktů, nebo uvedení sponzorů a partnerů. Cena je pak závislá na Vašich schopnostech a počtu zhlédnutí videa.
Následující seznam představuje nejbohatší YouTubery, jak se jim slangově přezdívá, a kolik zhruba vydělají svojí tvorbou ročně peněz.
Data byla využita za pomoci analytické společnosti SocialBlade a obsahují rozmezí mezi nejnižší a nejvyšší možnou vydělanou částkou (nejnižší a nejvyšší ceny zobrazení reklamy).
8. The Annoying Orange – 5 milionu až 42 miliónů korun
Vznikl v roce 2009 Dane Boedigheimerem a už od samého začátku je úspěšný. Každá epizoda má hlavní charakter v ovoci nebo zelenině a svým chováním obtěžuje ostatní zeleninu nebo ovoce. Ačkoliv popularita Annoying Orange klesá od miliónů zobrazení ke stovkám tisíců, ke kanálu je přihlášeno kolem 3,9 miliónu odběratelů.
7. EvanTubeHD – 6,3 milionu až 50 miliónů korun
Nejmladší tvůrce videi na YouTube. Sedmiletý chlapec ukazuje na videích recenze videoher, hraček, staví z Lega a zajímá se o všechno to, o co se zajímají děti v jeho věku. Přes 800 000 přihlášených a více než 750 miliónů zobrazení.
6. Bart Baker – 8,8 milionu až 70 miliónů korun
Pokud neumíte skvěle zpívat, ale umíte bavit lidi, můžete stejně jako Bart Baker točit parodie hudebních klipů. Že je Baker ve svém umění skutečně dobrý, dokazuje i fakt více než 4 miliónů přihlášených a videa s více než 10 milióny zhlédnutí.
5. PrankvsPrank a BFvsGF – 12 miliónů až 96 miliónů korun
PrankvsPrank je kanál vytvořený Jesse Wellensem a jeho přítelkyní Jean Smith. Jak už samotný název kanálu napovídá, jedná se o „kočkování“ kdy jeden na druhém zkouší různé žerty a vtípky. Druhý kanál BFvsGF (BoyFriend vs. GirlFriend) slouží obdobně jako vlog (videoblog). Celkové příjmy z těchto dvou kanálů, dosahují částky minimálně 12 miliónu korun.
4. TheWillyrex – 15 miliónů až 120 miliónů korun
TheWillyrex je přezdívka pro Guillermo Diaze z Madridu, jednoho z nejoblíbenějšího španělsky mluvícího YouTubera na světě. Známý je především díky svým komentářům ke hrám Minecraft a Call of Duty.
3. Vegetta777 – 20 miliónů až 160 miliónů korun
Zde je důkaz, že nemusíte mluvit skvěle anglicky nebo být Američan, proto abyste uspěli na YouTube. Samuel de Luque je Španěl který se proslavil svými komentáři ke hře Battlefield, Minecraft a také k mnoha dalším hrám. Jeho specialitou je fascinující vyprávění děje, kterým Vás do hry přímo vtáhne.
2. DisneyCollectorBR – 38 miliónů až 280 miliónů korun
Myšlenka videi u DisneyCollectorBR je velmi jednoduchá – kanál o rozbalování a recenzování hraček od společnosti Disney. Cílová skupina tohoto kanálu bude velmi mladá, ovšem dosti loajální a aktivní, což dokazuje více než 3,1 miliardy komentářů pod 1 200 videi.
1. PewDiePie – 50 miliónů až 405 miliónů korun
Toto prvenství nepřekvapí asi nikoho. PewDiePie je úspěšný kanál s více než 31 milióny přihlášenými.
Švéd, jehož skutečné jméno je Felix Arvid Ulf Kjellberg nahrává a zábavnou formou komentuje videa při hraní různých her. V poslední době začalo pod jeho nahrávkami velmi rušno, což vyústilo k rozhodnutí kompletního uzavření komentářů. Jak se to projeví na příjmech, zjistíme až teprve v budoucnu, ovšem do té doby je králem YouTuberů pouze PewDiePie.