Jaguar XE

Londýn, 8. září 2014 – Nový Jaguar XE se představil v londýnském výstavním centru Earls Court. Vůz má pohon zadních kol a díky své vyspělé odlehčené konstrukci, aerodynamickému designu, luxusnímu interiéru a výborným jízdním vlastnostem a ovládání mění měřítka sportovního sedanu. Modelová řada XE se začne prodávat v roce 2015. Nejvýkonnější je modelové provedení S. Verze XE S odmění řidiče odezvou a kultivovaností svého kompresorem přeplňovaného třílitrového šestiválce. Jedná se o vysokootáčkový motor s výkonem 340 koní a točivým momentem 450 Nm. Je kombinován s osmistupňovou samočinnou převodovku s páčkami řazení pod volantem. Vůz Jaguar XE S zrychlí z 0–100 km/h za pouhých 5,1 sekundy a má elektronicky omezenou maximální rychlost na 250 km/h.

Jaguar XE s velkým podílem hliníku v karosérii vozu je prvním modelem vyvinutým na nové modulární platformě společnosti Jaguar Land Rover a nastavuje nová měřítka pro jízdní dynamiku v segmentu střední třídy. Velké vstupy vzduchu vpředu, chromované boční výdechy, nenápadný zadní spoiler a příplatková 20palcová kovaná kola z lehkých slitin u verze S naznačují potenciální výkon přeplňovaného zážehového šestiválcového motoru Jaguar o objemu 3,0 litru.Jaguar XE_Foto 2

Interiér nabízí pohodlí a prostornost. Přepychové materiály a povrchy jsou kombinované s vysokou úrovní zpracování. Verze Jaguar XE S bude doplněna hospodárnými dvoulitrovými čtyřválcovými zážehovými a vznětovými motory. Ty budou kombinované s šestistupňovou přímo řazenou nebo osmistupňovou samočinnou převodovkou. Vznětové agregáty, které jsou součástí zcela nové řady motorů Jaguaru Ingenium, nabízí nízkou spotřebu paliva od 3,8 l/100 km a emise CO2 99 g/km.

XE je nejlehčím, nejtužším a nejaerodynamičtějším sedanem Jaguaru. Poprvé je také model Jaguaru vybaven elektrickým posilovačem řízení. Ten poskytuje skvělou odezvu a citlivost řízení, ale s nižší spotřebou paliva než mají hydraulické systémy. Model XE má nejnižší provozní náklady ze všech Jaguarů.

Jaguar XE se bude vyrábět v novém zařízení v Solihullu. Tento moderní a velice flexibilní výrobní závod, který je součástí investice ve výši 1,5 miliardy liber, vytvoří ve Velké Británii 1700 nových pracovních míst. Model XE nyní doplňuje řadu sedanů a řadí se pod modely XF a XJ. Kompletní informace o celé modelové řadě XE budou oznámeny v říjnu na autosalonu v Paříži.Jaguar XE_Foto 5

Působivý design: Forma a funkce bez kompromisů

Jaguar XE byl vyvinut souběžně s novou modulární platformou. Tato architektura přináší velké konstrukční možnosti. To umožňuje dosáhnout ideálních proporcí: krátkého předního převisu, delšího zadního převisu a dynamického výrazu s kabinou svažující se dozadu. Díky této platformě se může XE pochlubit také nízkou sportovní pozicí za volantem a elegantním profilem připomínajícím kupé.

Ostře tvarovaná kapota tvoří výrazný vzhled modelu. Stoupající boční linie přidává dojem pohybu, zatímco tvar zadních partií karoserie je inspirován modelem F-Type Coupé. Charakteristická světla pro denní svícení J-Blade jsou dalším okamžitě rozpoznatelným designovým prvkem Jaguaru. Vodorovná linie protínající kruhový kryt koncových svítilen vytváří osobitý prvek převzatý z kultovního modelu E-Type.Jaguar XE_Foto 3

Zeštíhlený tvar modelu XE má nejnižší koeficient aerodynamického odporu 0,26 ze všech dosud vyráběných Jaguarů. Tohoto koeficientu bylo dosaženo díky 1200 simulacím s využitím CFD a více než čtyřem milionům hodin při zpracování procesorem.

„Naším cílem bylo vytvořit dynamický design, který jasně odráží postavení modelu XE jako opravdového řidičského vozu. Toho jsme dosáhli díky kabině svažující se dozadu a kompaktností celého vozu. Model XE tak vypadá, jako by byl v pohybu, i když stojí. Vyznačuje se silnou rodinnou podobností s modelem F-Type,“ řekl Ian Callum, Jaguar Director of Design.

Prostorný interiér s výrazným středovým panelem vytváří dojem podobný kokpitu letadla. Cestující na předních i zadních sedadlech uvítají bohatě dimenzovaný prostor pro hlavu i nohy. Jaguar XE tak dokazuje, že elegantní, aerodynamický design a prostorný interiér se nemusí vzájemně vylučovat. Technické tkaniny, useň s jemným lícem a detaily, jako jsou kontrastní dvojité švy, dodávají interiéru kvalitu zakázkové výroby. V nabídce si může zákazník vybrat také z černého lesklého, hliníkového obložení s texturou a moderního dřevěného obložení, které umocňuje dojem luxusu a precizního ručního zpracování. Vše doplňuje ambientní osvětlení v rozsahu až 10 barev.Jag_XE_Chassis_Image_080914_26_LowRes

Monokok s výrazným podílem hliníku: Lehký, tuhý, bezpečný
Rozsáhlé zkušenosti Jaguaru s používáním lehkého hliníkového materiálu vyvrcholily právě konstrukcí karoserie nového XE. Jedná se o první model navržený s využitím zcela nové modulární architektury a je jediným vozem ve své třídě, který využívá monokok s výrazným podílem hliníku.

Většinou se jedná o vysoce pevnou slitinu řady 6000. Dokonalým příkladem jsou boční panely karoserie. Tyto složité výlisky jsou vyrobeny z jednoho kusu s tloušťkou 1,1 mm. Dříve by se jednalo o 1,5 mm silný plech. Recyklování tohoto materiálu dovoluje výrazné snížení celkových emisí CO2 a nové XE je prvním vozem, které využívá RC 5754 – slitinu hliníku vyrobenou převážně z recyklovaného materiálu. Slitinu RC 5754 budou využívat také budoucí modely a tento pokrok posune značku Jaguar ke stanovenému cíli využívat do roku 2020 75 % recyklovaných materiálů.

Nové XE bylo zkonstruován tak, aby vyhovovalo i té nejpřísnější světové legislativě o crash testech. Očekává se, že nový vůz získá maximální počet pěti hvězd v hodnocení Euro NCAP. Aktivní hliníková kapota zaručuje při srážce s chodcem jeho výbornou ochranu.Jaguar XE_Foto 6

Podvozek: Agilní a pohotový
Většina konkurence používá zavěšení vpředu se vzpěrou MacPherson. Tým Jaguaru trval na lepší konfiguraci s dvojitými příčnými rameny. Hliníkové přední těhlice jsou lehké a pevné a jsou kované z odlitků pomocí patentovaného výrobního postupu. Běžné víceprvkové zadní zavěšení nesplňovalo dynamické požadavky Jaguaru. Řešením je Integral Link. Jedná se o systém, který se obvykle nachází pouze ve větších, dražších vozech a nabízí ideální hodnoty boční a podélné tuhosti potřebné pro dosažení přesného ovládání a poddajné jízdy v XE. Ve velké míře byl použit hliník, což minimalizuje hmotnost. Elektrický posilovač řízení (EPAS) nabízí lepší energetickou účinnost než tradiční hydraulické systémy. Nejlepší technologie EPAS nabízí výhody v podobě nižší spotřeby paliva bez sebemenší ztráty zpětné vazby ve volantu. XE je prvním Jaguarem využívajícím tento systém. Nejenže snižuje emise CO2 až o tři procenta, ale nabízí také požadované parametry.

Aktivní bezpečnost: Inteligentní technologie
Lehká a tuhá konstrukce karoserie nového XE byla navržena tak, aby vyhovovala těm nejpřísnějším legislativním a zákaznickým požadavkům na crash testy po celém světě. Vysoká ochrana je doplněna ještě řadou vyspělých asistenčních systémů, které řidiči nabízí pomoc a podporu. Vůz XE je vybaven systémem All Surface Progress Control (ASPC), který slouží jako tempomat pro nízké rychlosti. Systém ASPC funguje mezi 3,6 km/h a 30 km/h. Díky přesnému ovládání brzdového systému a pohonné jednotky poskytuje optimální trakci i v těch nejkluzčích podmínkách bez smyků, aniž by musel řidič používat pedály.

Technologie laserového head-up displeje (HUD) promítá vysoce kontrastní barevné zobrazení na čelní sklo. S maximální zřetelností a minimálním rozptýlením poskytuje řidiči informace, jako jsou rychlost a pokyny navigace. Laserový HUD nabízí nejen vysokou kvalitu obrazu, ale je také menší a téměř o třetinu lehčí než stávající systémy.

Jaguar je jednou z prvních automobilek v tomto segmentu, která využívá technologii stereokamer. Tento nejmodernější senzor je „očima“ systému autonomního nouzového brzdění XE, který zaručuje velice přesné měření rychlosti a vzdálenosti objektů před vámi a dokáže tak intuitivně naplno zabrzdit, aby zabránil kolizi nebo zmírnil její následky.

Stereokamera rovněž rozeznává dopravní značky a varuje před opuštěním jízdního pruhu. Jaguar XE také nabízí systémy, jako je adaptivní tempomat, systém sledující přibližující se vozidlo, sledování mrtvého úhlu, polosamočinné podélné a příčné parkování a sledování provozu při couvání.Jag_XE_S_Image_080914_21_LowRes

Zcela nový multimediální systém
Multimediální systém v modelu XE nabízí nejnovější technologie pro propojení vozu, řidiče a okolního světa. Jeho srdcem je osmipalcový dotykový displej s přehledným, intuitivním grafickým rozhraním a rychlou odezvou.

Hlasové ovládání, které využívá jednoduchou řeč, poskytuje přístup ke všem úrovním systému, aniž by bylo nutné procházet nabídky. Řidič tak nemusí spouštět oči ze silnice. Navigace systému InControl se slotem pro SD karty dovoluje snadné aktualizace mapových dat. Systém podporuje také technologii Bluetooth, streamování audia a možnost připojení přes rozhraní USB. Nové XE také zajišťuje, že řidiči budou neustále ve spojení. Vozidlo funguje jako Wi-Fi hotspot, který umožňuje připojení k internetu více zařízením a anténa vozidla poskytuje nejlepší možný signál.

Funkce Jaguar InControl Remote přináší uživatelům chytrých telefonů se systémy iOS a Android možnost připojit se k vozidlu odkudkoli a ovládat řadu jeho funkcí. Patří mezi ně časované přednastavení systému klimatizace až na sedm dnů dopředu, zamykání nebo odemykání dveří nebo startování motoru. Systém Jaguar InControl Apps umožňuje uživatelům snadný přístup k aplikacím v chytrém mobilním telefonu prostřednictvím dotykového displeje vozu.
Řidiče, kteří se chtějí jen usadit a vychutnat si hudbu, potěší audiosystém Meridian. Tento systém je nejnovější produkt dlouhodobého partnerství mezi společností Jaguar s britským audio expertem Meridian. Algoritmy zaručují nejlepší možnou reprodukci zvuku a na míru upravují hudbu podle akustiky interiéru.

140908_Jaguar_XE_World_Premier_27_LowRes 140908_Jaguar_XE_World_Premier_34_LowRes Jag_XE_S_Image_080914_01_LowRes Jag_XE_S_Image_080914_19_LowRes Jag_XE_S_Image_080914_23_LowRes Jaguar XE_Foto 1 Jaguar XE_Foto 4

Koukněte také na

Bentley Bentayga V8

Dech-beroucí luxusní SUV od společnosti Bentley se dočká další motorizace. Původní Bentley Bentayga 6.0 TSI …

Napsat komentář