Jaguar F-TYPE 2016

Společnost Jaguar připravila pro rok 2016 inovovaný model F-TYPE. Hlavní inovací je pohon všech kol což s kompresorově přeplňovaným V8 motorem a výkonem 550 koní znamená, že o všechny body přijdete ještě dříve, než dojedete do cílového místa. Jaguar F-TYPE se tak přímo dostává mezi své konkurenty jako je Porsche 911, Lamborghini Huracán nebo Audi R8 GT. A že mohou mít vyjmenované automobilky problém, dokazují nejen prodeje stávajícího modelu a jeho vzrůstající oblíbenost, ale také čas 7:39 zajetý na „zeleném pekle“ Nürburgringu.

SHRNUTÍ
Jaguar F-TYPE získal pohon všech kol, šestistupňovou přímo řazenou převodovku a elektrický posilovač řízení (EPAS), který bude standardem ve všech verzích. Základ zůstal naprosto stejný tedy lehká konstrukce, uhlazený výkon, dokonalé proporce a design. Nový F-TYPE Coupé a Cabriolet přináší intuitivnější ovládání napříč celou rozšířenou řadou, která nyní čítá 14 variant. Nejnovější technologie pohonu a zavěšení posilují propojení mezi vozem a řidičem a F-TYPE tak poskytuje ještě větší rozsah dynamických schopností.

„Při navrhování F-TYPU s pohonem všech kol bylo naším cílem zachování charakteru pohonu zadních kol, který je důležitou součástí DNA Jaguaru, a zároveň nabídnout ještě lepší dynamické schopnosti. Výsledkem je ovladatelný, využitelný a neuvěřitelně rychlý sportovní vůz pro jakékoli počasí a podmínky na silnici.“

„S možností volby přímo řazené převodovky pro F-TYPE s V6, jsme se pustili do vytvoření velice přesné, technické a citlivé míry interakce mezi řidičem, spojkou a řadícím mechanismem převodovky. Tohle je auto pro opravdové nadšence,“ řekl Ian Hoban, Vehicle Line Director Jaguar.Jag_FTYPE_16MY_Manual_S_Caldera_Red_Image_191114_03_LowRes

Řada F-TYPE se rozšířila na 14 variant, od Coupé a Cabrioletu s kompresorem přeplňovaným V6 o výkonu 340 koní, s pohonem zadních kol a přímo řazenou převodovkou, po F-TYPE R Coupé a Cabriolet s kompresorem přeplňovaným V8 o výkonu 550 koní, s pohonem všech kol a osmistupňovou samočinnou převodovkou Quickshift. Přenos točivého momentu 680 Nm na všechna kola pomáhá verzím R ke zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé 4,1 sekundy a dále až k maximální rychlosti 300 km/h.

Hliníková kapota prošla menšími změnami. Patrné je výraznější vyboulení kapoty. Na každé straně jsou typické výdechy posunuté dále od sebe a více dopředu než je tomu u verzí s pohonem zadních kol. Vozy s V6 a pohonem všech kol rovněž dostaly unikátní 19palcová kola Volution ve stříbrném nebo diamantově šedém laku Technical Grey.

Systém pohonu všech kol obsahuje Intelligent Driveline Dynamics (IDD). Aby systém IDD poskytoval optimální rozdělení točivého momentu, je propojen s motorem, zadním diferenciálem, mezinápravovou spojkou a systémem Dynamic Stability Control (DSC).

Pohon všech kol pracuje na principu torque-on-demand a za normálních podmínek posílá 100 % točivého momentu motoru na zadní kola. To ponechává F-TYPU charakter ovládání vozu s pohonem zadních kol a zároveň snižuje nežádoucí ztráty v transmisi. Když systém zjistí, že se zadní kola blíží k hranici dostupné přilnavosti, elektronikou řízená mezinápravová spojka přenese točivý moment na přední kola a zlepší trakci. Další výhodou pohonu všech kol je schopnost měnit poměr rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní kola a tím potlačit přetáčivost při rychlém průjezdu zatáčkou.Jag_FTYPE_16MY_AWD_S_Blackberry_AWD_R_Glacier_White_191114_01_LowRes

I když osmistupňová samočinná převodovka Quickshift nabízí výbornou kombinaci rychlosti řazení, komfortu a kultivovanosti, byla tu vždy vybraná skupina nadšenců, kteří požadovali manuální řazení. Tým inženýrů proto speciálně pro F-TYPE s vysokootáčkovým V6 a pohonem zadních kol vyvinul šestistupňovou přímo řazenou převodovku. Krátké dráhy řazení (pouze 45 mm), těsné odstupňování převodových poměrů a pedály perfektně umístěné pro řazení s meziplyny.

Jaguar F-TYPE také využívá EPAS (Electric Power Assisted Steering). A protože elektromotor poskytuje posilovací účinek pouze ve chvílích, když je potřeba, klesla spotřeba paliva a emise CO2 až o 4 g/km v kombinovaném cyklu EU.

Vektorování točivého momentu za pomoci brzd (TVbB) vyvinuté pro F-TYPE R Coupé je nyní k dispozici pro všechny verze. Je integrováno do systému DSC a samostatným při brzděním vnitřních kol potlačuje nedotáčivost a pomáhá řidiči projet zatáčku v ideální stopě. TVbB také pomáhá stabilizovat vůz a minimalizuje pohyby volantem při manévrech jako je náhlé vyhýbání.

Ti, co hledají maximální styl a výkonnost, ho najdou v F-TYPU R Cabriolet. Je k dispozici s pohonem zadních i všech kol a nahrazuje F-TYPE V8 S s výkonem 495 koní a pohonem zadních kol. Pro okamžitou reakci vůz kombinuje pětilitrový V8 Jaguar a přímé vstřikování paliva s přeplňováným kompresorem.Jag_FTYPE_16MY_AWD_R_Glacier_White_Image_191114_10_LowRes

Celohliníkový motor se čtyřmi vačkovými hřídeli disponuje parametry 550 koní a 680 Nm, je párován výhradně s osmistupňovou samočinnou převodovkou Quickshift a na výběr je pohon zadních i všech kol. Extra trakce pohonu všech kol dovoluje F-TYPU R Cabriolet i Coupé zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé 4,1 sekundy. Maximální rychlost je elektronicky omezená na 300 km/h.

Vylepšení se neomezila jen na podvozek a technologie pohonu. Přístrojový štít má nové ukazatele a budíky. Vylepšen je také multimediální systém. Navigace je mnohem rychlejší a poprvé jsou k dispozici mapové podklady na SD kartě.

F-Type může být nově specifikován s telematickými funkcemi InControl Secure a InControl Remote. Pokud je vůz odcizen, InControl Secure upozorní řidiče prostřednictvím aplikace v chytrém mobilním telefonu a pracuje s policií na lokalizaci a navrácení vozu. Pokud jste mimo vůz, funkce InControl Remote nabízí možnost prostřednictvím chytrého mobilního telefonu kontrolovat takové informace jako množství paliva v nádrži nebo zamčení vozu. Pro maximální pohodlí a komfort může řidič chytrý mobilní telefon použít k nastartování motoru a nastavení požadované teploty v interiéru ještě před tím, než vůbec vyrazí na cestu.Jag_FTYPE_16MY_AWD_R_Glacier_White_Image_191114_03_LowRes

Zákazníci, kteří chtějí vzhled svého F-TYPU ještě vyšperkovat, mohou sáhnout po paketu Sport Design. Ten obsahuje na míru vyrobený splitter, prahy, difuzor, a pro Coupé pevný zadní spoiler, aniž by narušily čistotu linií.

Řada F-Type Coupé pro modelový rok 2016:

F-Type Coupé (340 koní, AT RWD / MT RWD)
F-Type S Coupé (380 koní, AT RWD nebo AWD, RWD MT)
F-Type R Coupé (550 koní, AT RWD nebo AWD)

Řada F-Type Cabriolet pro modelový rok 2016:

F-Type (340 koní, AT RWD / MT RWD)
F-Type S (380 koní, AT RWD nebo AWD, RWD MT)
F-Type R (550 koní, AT RWD nebo AWD)

Nové verze Jaguaru F-TYPE je možné objednávat již nyní. První dodávky dorazí k zákazníkům v dubnu 2015. Nové varianty se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou sníží základní cenu Coupé a Cabrioletu o zhruba 46 212 Kč. Cena verzí AWD bude v porovnání s verzemi s pohonem zadních kol přibližně o 179 700 Kč vyšší.

 Ceny osmi nových variant Jaguaru F-TYPE:

F-TYPE Coupé (340 PS, 6 speed manual)              1 834 975 Kč
F-TYPE Coupé S (380 PS, 6 speed manual)           2 176 045 Kč
F-TYPE Coupé S AWD (380 PS, 8 speed auto)     2 424 554 Kč
F-TYPE R Coupé AWD (550 PS, 8 speed auto)    3 197 865 Kč
F-TYPE Convertible (340 PS, 6 speed manual)   2 033 952 Kč
F-TYPE Convertible S (380 PS, 6 speed manual)               2 375 022 Kč
F-TYPE Convertible S AWD (380 PS, 8 speed auto)         2 620 991 Kč
F-TYPE R Convertible AWD (550 PS, 8 speed auto)         3 396 233 Kč

Jaguar F-TYPE_MY16_foto 2 Jaguar F-TYPE_MY16_foto 1 Jag_FTYPE_16MY_Manual_S_Caldera_Red_Studio_191114_07_LowRes Jaguar F-TYPE_MY16_Foto 5 Jaguar F-TYPE_MY16_Foto 4 Jag_FTYPE_16MY_Manual_S_Caldera_Red_Studio_191114_09_LowRes Jaguar F-TYPE_MY16_foto 3 Jag_FTYPE_16MY_AWD_R_Glacier_White_Image_191114_03_LowResJag_FTYPE_16MY_AWD_R_Glacier_White_Image_191114_05_LowRes

Koukněte také na

Bentley Bentayga V8

Dech-beroucí luxusní SUV od společnosti Bentley se dočká další motorizace. Původní Bentley Bentayga 6.0 TSI …

Napsat komentář