Samotný titulek napovídá o čem bude celý článek. Nebudeme tady porovnávat nákupní ceny automobilů, ale ukážeme si co můžete potkat na silnici. A pokud něco takového potkáte a uvidíte blikat ve zpětném zrcátku, máte nejspíše o starost navíc. V dnešním světě bohatých lidí nejsou problémem automobily přesahující rychlost přes 300 km/h a nezřídka i 400 km/h, což znamená že dohnat je s „běžnou“ policejní výbavou není téměř možné. A přesně kvůli stíhání řidičů ve vysoké rychlosti, nebo kvůli prezentaci policie jako takové, jsou určeny tyto vozy. Jelikož náš seznam obsahuje vozy převážně ze zahraničí, jsou veškeré ceny uvedeny primárně v amerických dolarech. Takže jaká jsou nejdražší policejní auta na světě?
- Porsche Panamera – 175 000 dolarů (cca 4 370 000 Kč)
Když už se rozhodnete investovat větší částku do vozového parku, tak se snažíte najít ten nejlepší poměr „cena/výkon“. A přesně takhle uvažovali také v Kataru, kde koupili celou flotilu vozů Porsche Panamera. Luxusní limuzína s maximální rychlostí 318 km/h a zrychlením z 0-100 za 4,1 vteřiny rozhodně nepatří mezi nejpomalejší účastníky provozu. A jelikož se jedná o Katar v některých místech s nedostupným terénem, místní policii bylo zakoupeno i několik vozů Porsche Cayene. Jelikož katarská vláda ovládá investiční skupinu Qatar Holdings, která vlastní několik akcií společnosti Porsche a Volkswagen AG, nákup za lepší cenu určitě nebyl problém.
- Lamborghini Gallardo – 248 000 dolarů (cca 6 200 000 Kč)
Podíváme se zpět do roku 2004, kdy italská automobilka Lamborghini darovala několik vozů Gallardo italské státní policii.
A když máte jedno z nejrychlejších policejních aut na světě, logicky jej nebudete využívat k blokování ulic jako zátaras nebo na noční obhlídku nebezpečných čtvrtí. Policejní Lamborghini Gallardo je využíváno zejména v situacích kdy jde o život. Ať už je to nehoda s vážným zraněním na dálnici nebo v odlehlejších oblastech. Se svojí maximální rychlostí přes 309 km/h může být na místě nehody dříve než záchranářský vrtulník.
- McLaren MP14-12C – 230 000 dolarů (cca 5 750 000 Kč)
Britský supersportovní automobil s dvěma turbodmychadly, objemem motoru 3,8 litru konstrukce V8 produkuje 616 koní. Zrychlení z 0 – 100 km/h proběhne za 2,8 vteřiny a maximální rychlost se zastaví na hranici 333 km/h. Tedy to je údaj napsaný v technickém průkazu, ve skutečnosti je maximální dosažená rychlost varianty Coupe – 352 km/h. A kde takovou rychlost potřebují? Samozřejmě v Dubaji.
- Lamborghini Huracan – 250 000 dolarů (cca 6 250 000 Kč)
Po úspěšné akci v roce 2004 navázala italská policie spolupráci s Lamborghini a získala speciálně upravený model Lamborghini Huracan LP 610-4.
Ačkoliv je většina podobných vozů určena spíše na prezentaci policejních složek, v Italii berou věci vážně a tak je vůz vybaven nejnovější technologii. Ať už se jedná o sledování a rozpoznávání vozidel, stabilní video systém nebo zdravotnické vybavení schopné převážet orgány. To jsou všechno věci které se vám při rychlosti převyšující 320 km/h rozhodně hodí.
- Ferrari FF – 400 000 dolarů (cca 10 000 000 Kč)
Pokud někdo dokáže okouzlit automobilového nadšence, tak je to dubajský policejní sbor. Další drahou „hračkou“ v rukou policie je automobil Ferrari FF. Italský supersport, nebo spíše grand tourer dosahuje maximální rychlosti přes 335 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h proběhne za 3,7 vteřiny. Současně vozidlo patří do kategorie nejrychlejších čtyř-sedadlových automobilů, takže pokud se budete pohybovat vysokou rychlostí kolem Burj Khalifa, je dost možné že do vězení pojedete tímto vozem.
- Lamborghini Aventador – 450 000 dolarů (cca 11 250 000 Kč)
V Dubaji ještě chviličku zůstaneme a tak se můžeme podívat na další kousek armády luxusních vozů policejního sboru. Lamborghini Aventador je určen pro kontrolu a pojíždění zejména v turistických oblastech a přilehlém centru města. Pokud byste si chtěli zkusit zazávodit, rozhodně to nedoporučujeme. Dvanáctiválcový motor o výkonu 700 koní vystřelí vozidlo na 100 km/h za pouhé 2,9 vteřiny a maximální rychlost se zastaví za hranicí 350 km/h.
- Audi R8 GTR – 500 000 dolarů (cca 12 500 000 Kč)
Ne na každé dálnici v Německu platí neomezená rychlost. A pokud uvidíte jak se k vám ve zpětném zrcátku řítí tahle AUDI a bliká nápisy STOP a POLIZIE, víte že máte asi problém.
Tuning specialisté z firmy ABT upravili motor Audi R8 GT a zvýšily výkon o více než 100 koní. Celkem tak „nová“ policejní Audi R8 GTR disponuje výkonem 612 koní, což bohatě postačuje na zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhé 3,2 vteřiny.
- Mercedes-Benz Brabus Rocket CLS – 580 000 dolarů (cca 14 500 000 Kč)
Jako základ v tomhle případě posloužila luxusní limuzína Mercedes-Benz CLS, kterou si vzal na starosti německý úpravce Brabus. Spolupráce mezi německým ministerstvem dopravy a Asociací německých automobilových tunerů (VDAT) měla přesvědčit komunitu o nutnosti bezpečných a legálních úprav.
Ačkoliv to tak nevypadá, tak Brabus Rocket CLS disponuje výkonem 720 koní a maximální rychlostí elektronicky omezenou na 402 km/h. Raději byste tedy měli myslet na důsledky své jízdy, protože německá policie má něco, s čím vás určitě může dohnat.
- Bugatti Veyron – 1,6 miliónu dolaru (cca 40 000 000 Kč)
Jelikož jsme se v předchozím odstavci posunuli nad hranici maximální rychlosti 400 km/h, musíme zpátky do Dubaje. Legendární a zároveň jedno z nejdražších a nejrychlejších aut na planetě – Bugatti Veyron, je součástí dubajské flotily supersportů.
Obdobně jako většina těchto luxusních policejních hraček v Dubaji, není Veyron určen pro chytání zločinců. Ačkoliv jeho maximální rychlost přes 400 km/h a zrychlení z 0 – 100 km/h za 2,46 vteřiny, již policie vyzkoušela (kdo by také odolal), je tento Bugatti Veyron určen jako symbol bohatství a prosperity.
- Aston Martin One-77 – 2 milióny dolarů (cca 50 000 000 Kč)
Vzácný automobil kterého se vyrobilo pouhých 77 kusů je v garážích jaké jiné než dubajské policie. Raritní záležitost ke které má problém se dostat i bohatý člověk je dubajskou policii jakýmsi symbolem předchozího Bugatti Veyron.